Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, jakie jest jego dokładne zapotrzebowanie kaloryczne. Jemy wtedy, kiedy po prostu odczuwamy głód, często zjadając wielokrotność tego, co powinniśmy dostarczyć aby normalnie funkcjonować. Uprawiając różnego rodzaju sport, żyjąc aktywnie musimy nieco bardziej zwracać uwagę na to ile kalorii spożywamy. W zależności od stopnia intensywności naszych treningów musimy dostarczać większe dawki kalorii.

Czym jest zapotrzebowanie kaloryczne?

Zapotrzebowanie kaloryczne to najprościej rzecz ujmując taka ilość energii zawarta w naszym jedzeniu, która stanowi równowagę w ilości spalanych kalorii. Jednocześnie daje nam poczucie komfortu, siłę do funkcjonowania w ciągu dnia.

Zapotrzebowanie kaloryczne – dlaczego warto o nim pamiętać?

To proste – nadwyżka spożywanych kalorii zawarta w wielu na co dzień zjadanych produktach przyczynia się do odkładania się tkanki tłuszczowej. Prowadzi to do otyłości, chorób serca, nadciśnienia i wielu chorób, które nieleczone prowadzą nawet do śmierci. Sięgając po niezdrowe produkty na pewno spotkaliśmy się z ogromną ilością kalorii umieszczonych na opakowaniu. To niesamowite jak wiele kalorii może znaleźć się w jednym produkcie, a za chwilę znów jesteśmy głodni więc jemy coś innego, co daje niezłą sumkę kalorii, przekraczając zalecane spożycie dwukrotnie.

Dlaczego tak ważna jest świadomość na zapotrzebowanie kaloryczne?

Ponieważ każdy ma niemal indywidualne, własne zapotrzebowanie, które zależy od wielu czynników. Dzięki składnikom odżywczym, dostarczanym wraz z pożywieniem nasz organizm prawidłowo funkcjonuje. Podczas właśnie tych procesów wytwarza się energia, która jest wykorzystywana przez nas w ciągu dnia. Wysiłek fizyczny powoduje większe zapotrzebowanie kaloryczne, co za tym idzie musimy jeść więcej. Tylko jak dużo? W internecie bez problemu możemy znaleźć kalkulatory kaloryczne oraz normy do jakich powinniśmy się dostosować. Jednak aby prawidłowo obliczyć nasze zapotrzebowanie, warto odwiedzić specjalistę. Pomoże on dopasować nam ilość kalorii, jaką powinniśmy spożywać uwzględniając wysiłek fizyczny, wykonywany w ciągu dnia.