Jeśli jesteś na początku drogi do wyrzeźbionej sylwetki, a sześciopak jest jedynie twoim marzeniem z dzieciństwa, zapewne nie spotkałeś się z przeróżnymi suplementami. Nie masz się czym przejmować! W tym artykule dowiesz się, co to jest kreatyna, jakie są skutki jej zażywania i jakie warunki należy spełniać, aby efekty były oszałamiające!

Co to jest w ogóle kreatyna?

Może cię to zdziwi, może nie, ale kreatyna występuje w naszym organizmie naturalnie. Istnieje dzięki trzem aminokwasom takim jak glicyna, metionina i arginina. Najwięcej kreatyny magazynowane jest w naszych organach, takich jak nerki, wątroba i trzustka. Trenując, z racji tego, że kreatyna szybko dostarcza energii, pozwalającej naszym białkom „mięśniowym” na syntezę, jest nam potrzebna.

Czy na co dzień zjadasz kreatynę?

Oczywiście że tak! Zjadasz ją codziennie w takich produktach jak ryby, wieprzowina, drób, wołowina czy marchew. Pamiętaj tylko, że aby dostarczyć sobie potrzebnej ilości kreatyny, aby efekty były widoczne gołym okiem, należało by zjadać na śniadanie przykładowo kilogram marchewki. Jeśli dasz radę – proszę bardzo.

Jakie są efekty stosowania kreatyny?

Kiedy zmuszamy się do intensywnego wysiłku, kreatyna przeciwdziała rozpadowi mięśni i bardzo efektywnie wpływa na późniejszą odbudowę twoich bicepsów. Mówiąc prościej, jeśli stosujesz kreatynę, zwiększa się twoja siła, a przyrost tkanki mięśniowej – szczególnie na początku przygody z siłownią jest więcej niż zadowalający. Jednak pamiętaj, że każdy organizm jest inny i efekty u każdego mogą być większe i szybciej widoczne… Tak to już jest.

Co robić, aby poprawnie ją suplementować i aby zwiększyć efekty stosowania kreatyny?

Pamiętaj, że suplementację należy rozpocząć po solidnym rozćwiczeniu. Jeśli nigdy nie miałeś do czynienia z siłownią, a na w-fie wolałeś raczej przynieść zwolnienie i obserwować grających w piłkę kolegów to pora troszkę pobiegać. Musisz trochę rozkręcić trybiki, przyzwyczaić organizm do intensywnego wysiłku. Jest dosyć fajna metoda: najlepiej zacząć robić brzuszki, pompki, a jeśli dojdziesz do 50 powtórzeń, to bardzo dobry moment na rozpoczęcie suplementacji.

Węglowodany i duża ilość wody to również bardzo decydujące o efektach składniki. Musisz o nich pamiętać. Dawka dzienna kreatyny na początek nie powinna przekraczać 4 g. Później suplementacja 5 gramami będzie jeszcze lepszym rozwiązaniem.

Teraz przynajmniej wiesz z czym to się je i temat kreatyny jest ci lepiej znany. Pamiętaj, żeby wszystkie zażywane suplementy konsultować z trenerem personalnym i lekarzem.