Być może chcesz zacząć swoją przygodę z przejażdżkami rowerowymi, ale nie masz roweru… A przed jego zakupem, nie masz pojęcia jakie cechy należy uwzględnić. Jednak nie musisz się tym dłużej przejmować, bo w poniższym artykule dowiesz się na ten temat wszystkich podstawowych informacji.

Co trzeba uwzględnić przy zakupie roweru?

Zakup roweru dla jednych osób może być samą przyjemnością, natomiast dla tych drugich już nie koniecznie. Dlatego też, dla początkujących osób została przygotowana lista punktów, które należy uwzględnić przy kupnie roweru. Jakie więc czynniki należy wziąć pod uwagę? Patrz niżej.

1. Po co potrzebny jest Ci rower?

To chyba jedna z najistotniejszych kwestii, którą trzeba podjąć podczas zakupu roweru. Musisz zastanowić się jakie będzie jego przeznaczenie. Po jakich powierzchniach będziesz najczęściej jeździć itp., itd. Trzeba również wybrać rodzaj roweru. A można wyróżnić:

  • rowery miejskie – mogą one stać się idealnym rozwiązaniem, w przypadku kiedy chciałbyś poruszać się nim po mieście.
  • rowery górskie – ten typ roweru jest chyba najbardziej popularny. Można śmiało nim jeździć po bezdrożach i leśnych ścieżkach, jak i również wykorzystywać go jako pojazd do pracy.
  • rowery crossowe – jest to idealny rower do przejażdżek trasą miejską, leśną oraz polną. Zbliżony jest wyglądem do roweru trekkingowego. Jednak w tym przypadku, taki rodzaj nie ma żadnych akcesoriów dodatkowych, m.in. bagażnika.
  • rowery trekkingowe – ten typ roweru idealnie sprawdzi się na drogach asfaltowych oraz polnych. I tak jak już było wspomniane, ten rodzaj podobny jest do rodzaju roweru cross. Jednak w tym przypadku posiada on akcesoria dodatkowe, takie jak błotnik, bagażnik, stopkę czy też oświetlenie.
  • rowery szosowe – jak już sama nazwa mówi, ten typ roweru idealnie sprawdzi się do jeżdżenia po asfalcie.

2. Rozmiar i rodzaj ramy roweru

Przy wyborze roweru, trzeba również kierować się swoimi indywidualnymi potrzebami. A więc, zadbać o to, aby rower był do Ciebie odpowiednio przystosowany. Każda osoba jest innego wzrostu, dlatego też jeden rozmiar roweru nie może być dla wszystkich. Więc, żeby wybrać odpowiedni dla siebie rozmiar, to trzeba to wyliczyć. A trzeba to zrobić poprzez pomiar nogi, mierząc ją od ziemi do krocza oraz ewentualnie pomnożyć uzyskany wynik przez odpowiedni do tego współczynnik.

3. Elementy roweru

Być może niektórzy kupując rower nie zwracają uwagi na takie elementy jak hamulce, przerzutki czy też amortyzację. A są to bardzo ważne cechy w przypadku doboru odpowiedniego dla siebie roweru. Jeśli chodzi o hamulce, to w przypadku rowerów miejskich czy tez trekkingowych wystarczą tylko hamulce szczękowe. Natomiast już w specjalistycznych rowerach górskich lub crossowych potrzebne będą hamulce tarczowe, które będą w stanie wyhamować rower błyskawicznie, niezależnie od prędkości. A jeśli chodzi o przerzutki to im jest ich więcej, tym lepiej. A to dlatego, że Twój rower będzie mógł dostosować się do każdego terenu lub zaistniałych okoliczności. Natomiast o amortyzacji powiem tyle. Warto żeby była ona elementem Twojego roweru, ponieważ dzięki niej, rower będzie w stanie przystosować się do każdego podłoża.

4. Ile powinien ważyć rower?

To kolejny ważny czynnik, który warto uwzględnić podczas wyboru odpowiedniego roweru. Niektórzy nie przykuwają do tego większej uwagi, chociaż powinni. Odpowiednia waga roweru powinna być taka, aby móc bez żadnego problemu podnieść rower.

5. Cena roweru

Cena tutaj jest niezwykle ważna, ponieważ to od niej zależy na jaki rower możesz sobie pozwolić. A wiadomo, że im bardziej wyszukany rower, który posiada więcej funkcjonalności będzie droższy, niż ten który będzie służył tylko do „zwykłego” jeżdżenia po mieście.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że teraz masz podstawową wiedzę dotyczącą zakupu roweru i w razie konieczności ją wykorzystasz. A tak na ogół, to wybór odpowiedniego dla siebie roweru nie musi być trudne. Wystarczy tylko odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań i sprawa będzie rozwiązana. Natomiast w reszcie pomogą Ci profesjonalni sprzedawcy, podzielą się oni z Tobą swoją wiedzą i odpowiedzą na nurtujące Cię pytania.