Czy wiesz jak wykonać wieniec dożynkowy?

Jeśli pierwszy raz spotykasz się z tym teamem, możesz odnieść wrażenie, że wykonanie wieńca wymaga lat doświadczenia najlepiej przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Na szczęście nie jest aż tak źle, jak mogłoby się to wydawać. Wystarczy, że:

  • Zaplanujesz wieniec – Nie można pomijać tego etapu, ponieważ od pomysłu zależą materiały, z których będziesz wykonywał wieniec. Dla przykładu kłosy należy zebrać wcześniej. Po żniwach ich już nie znajdziesz, ale również im dłużej zwlekasz, tym kłosy tracą na estetyce, a ziarno może zacząć się osypywać.
  • Przygotuj materiały do wieńca dożynkowego – W zależności od twej wizji kreatywnej możesz potrzebować: kłosów, ziarna, suszonych kwiatów, świeżych kwiatów, drewna/drutu/styropianu na stelaż oraz przedmiotów symboliki chrześcijańskiej jak obrazy czy figury świętych.
  • Wykonanie wieńca – Wbrew pozorom wykonanie wieńca na dożynki nie jest wcale tak trudne. Gdy już masz przygotowane materiały. Zacznij od wykonania szkieletu. To na jego bazie powstanie gotowy wieniec. To, czym musisz pamiętać to, że nie ma złych metod, są tylko mniej lub bardziej efektywne. Zarówno zaplatanie, klejenie, przycinanie, przywiązywanie czy każda inna metoda, jaką znajdziesz w poradnikach się sprawdzi. W tym wszystkim tak naprawdę liczy się wyłącznie cierpliwość, dokładność i dbanie o estetykę.

Gdzie szukać inspiracji do swojego wieńca na dożynki?

Internet jest ogromnym repozytorium z wręcz nieograniczonymi zasobami kreatywnych inspiracji. Jednak pytanie pozostaje jedno, jak i gdzie ich szukać? Poniżej kilka miejsc lub sposobów jak gdzie ich szukać:

  • Google grafika – Podstawa podstaw, znajdziesz tam grafiki odpowiadające każdemu wpisanemu przez ciebie słowu kluczowemu. Niestety znajdują się tam tylko właściwie opisane grafiki, ale najpiękniejsze wieńce dożynkowe zazwyczaj są dobrze udokumentowane.
  • YouTube – podobnie jak w przypadku Google grafika i na YouTubie wszystko opiera się na frazach i wyszukiwanych. Natomiast Platforma YouTube jest bardzo dobrym miejsce, gdzie znajdziesz nagrania jak zrobić wieniec dożynkowy lub możesz szukać innych technik florystycznych, które idealnie sprawdzą się przy projekcie wieńca.
  • Strony internetowe parafii – Trochę mniej oczywiste i trudniejsze do wykorzystania źródło. Jednak niezwykle dokładne. Ponieważ większość parafii, które posiadają strony internetowe. Prowadzi jakiegoś rodzaju dokumentacje lub foto relacje z ważniejszych wydarzeń parafialnych. Wystarczy tylko znaleźć stronę internetową wybranej parafii i tam w archiwum lub galerii odszukać dożynki parafialne. Warto to zrobić, ponieważ z reguły w internecie wieńców tylko te najpiękniejsze wieńce dożynkowe. Natomiast na stronie parafii można zobaczyć wszystkie. Nawet takie zwykłe wykonane przez ludzi o mniejszych talentach plastycznych, które czasem są niezwykle kreatywne i piękne w swej prostocie.

Jeśli jednak uważasz, że to przekracza twoje możliwości. To zawsze możesz zlecić komuś wykonanie wieńca dla ciebie.

Gdzie i kiedy szukać wieńców dożynkowych?

W zależności czy zależny Ci na znalezieniu wykonawcy, który stworzy dla Ciebie całkiem nowy wieniec dożynkowy, czy na zwykłym kupnie wieńca najlepszy okres na poszukiwanie może się różnic. W przypadku nowych wieńców dożynkowych naklepiesz szukać w okolicy czerwca. W tym to okresie wielu twórców rozpoczyna zbieranie zamówień więc i ilość ogłoszeń, jakie się pojawiają w tym okresie wzrasta. Natomiast o kupno gotowego wieńca dożynkowego najłatwiej we wrześniu i październiku, czyli okresie dożynek i tuż po nich. W tym czasie pojawia się wiele ofert sprzedaży raz użytych wieńców. Gdzie szukać? Pierwszym miejscem, jakie odwiedzi to OLX. Tam właściwie ciągle możesz coś znaleźć. Kolejnym miejscem niech będą inne portale z ogłoszeniami, bo przecież OLX i Allegro to nie wszystko. Możesz również podejść do tego klasycznie od rozmowy z Proboszczem twojej parafii lub z innymi osobami, które kiedyś wykonywały wieńce na dożynki.