Czasami zastanawiam się, czy nawyki konsumerskie to tylko moda wynikająca z trendu? Czy może tak naprawdę jest odzwierciedleniem naszych potrzeb? Jeśli tytuł nie zdradził. To wyjawię ci, że chodzi o meble z wikliny. Wikliniarstwo towarzyszy nam od zalania dziejów. Jednak na masową popularność wyroby z wikliny zasłużyły sobie w okresie między wojennym. Następny okres świetności mebli wiklinowych przypadł na lata 70 i 80. Meble wtedy były hitem. Teraz? Meble wiklinowe znów są w regresie. Chociaż w dalszym ciągu maja swoich odbiorców w grupie konsumentów poszukujących mebli wykonanych z materiałów naturalnych.

Jak powstają meble wiklinowe?

Surowcem, z którego powstają meble wiklinowe, jest wierzba purpurowa. Jak wiadomo, wierzby są roślinami wieloletnimi, najlepiej czuja się na gruntach bardzo wilgotnych, by nie rzec podmokłych o dużej ekspozycji słonecznej. Do celów wikliniarskich wykorzystuje się pędy. Są one zapierane co roku w okresie jesienno-zimowym, gdy roślina zrzuci liście. Aby meble z tak pozyskanej wikliny mogły powstać. Należy zebrane pędy okorować. W literaturze mowa o czterech metodach usuwania kory z pędów wierzby są to:

  • Moczarkowanie – Polega na pozostawieniu wikliny w zbiorniku wodnym wystawionym na słonce. Proces odbywa się na wiosnę i trwa od trzech do sześciu tygodni.
  • Pędzenie – W tym przypadku wykorzystuje się pobudzanie pędów wikliny poprzez zamykanie ich w podgrzewanych do temperatury 25º C zbiornikach.
  • Gotowanie – Polega na zanurzaniu wikliny w wannach z wrzącą woda, a następnie po odpowiednim czasie (zależnym gatunku) zanurzenia jej w wodzie zimnej.
  • Parowanie– Polega na ekspozycji pędów wikliny na działanie pary wodnej pod ciśnieniem 2 / 3 atmosfer.

Zadaniem wszystkich tych metod jest zmiękczenie kory w taki sposób, aby mogła zostać oddzielona mechanicznie od pędu. Po okorowaniu wiklina powinna wyschnąć. Z tak przygotowanego materiału wyplata się wszystkie meble wiklinowe, koszyki wiklinowe, fotele wiklinowe i wszystko inne co rzemieślnik uzna.

Wady i zalety mebli z wikliny

Zacznijmy od zalet. Wiklina jako materiał wykonania mebli nadaje im ten niepowtarzalny wygląd. Można je nazwać meblami rustykalnymi, czy wręcz ekologicznymi meblami z wikliny. Co jest ich niewątpliwą zaletą. Wykonane są z naturalnych materiałów co sprawia, że nie stanowią obciążenia dla natur oraz nie zawierają w sobie żadnych preparatów chemicznych. Piękno czy kunszt wykonania są kwestiami gustu. Jednak nie można odmówić im uroku ręcznie wykonanych mebli. Sam fotel bujany z wikliny czy huśtawka koszowa z wikliny to sam szczyt szczytów wygody i sentymentu.

Niestety wiklina ma swoje wady. Największa z nich jest bardzo niska odporność na wilgoć. Sprawia oto, że meble wiklinowe na taras czy do ogrodu, jeśli o nie nie zadbamy. To w ciągu zaledwie kilku sezonów będą do wyrzucane. Należy zadbać o to, aby jak najmniej czasu taki wiklinowy mebel by wystawiony na działanie deszczu lub wilgoci, a gdy już do takowej ekspozycji dojdzie, aby wysechł w wentylowanej przestrzeni. Druga wada to powierzchnia o nie jednakowej strukturze. Jest ona idealnym zbieraczem kurzu, który może być ciężko usunąć. Ostatnia wada, która odrzuca od mebli wiklinowych to ich wygląd. Zwyczajnie nie wszystkim ta stylistyka odpowiada.