Kukurydza jest jedną z najpowszechniejszych upraw w Polsce. Nie jest zbytnio wymagająca i dobrze toleruje suche podłoże, ale nie lubi zimnych i podmokłych terenów, co pozytywnie przekłada się na wysokość plonów w naszym kraju. Nie zawsze jednak roślina daje sobie radę w czasie suszy, a pierwszą oznaką tego, że coś jej nie pasuje w danej glebie, są liście. Przy nieodpowiednich warunkach liście kukurydzy zwijają się w trąbkę, a ich barwa przypomina kolor stalowej, szaro-niebieskiej blachy. O czym więc warto pamiętać przy uprawie pod kukurydzę?

Gleba pod kukurydzę – wymagania

Gleba pod uprawę kukurydzy powinna mieć ustabilizowany odczyn pH – powyżej 5,5. Kukurydza, ze względu na to, że jest rośliną ciepłolubną, dobrze znosi również warunki, w jakich dojrzewa ziemniak. Często takie gleby mają spore niedobory miedzi, ale to nie przeszkadza roślinie się rozwijać, wystarczy, że do uprawy na lekkich glebach i niskich torfach zastosujemy odpowiednie nawożenie.

Sadząc kukurydzę wiosną warto pamiętać o tym, że aby uniknąć nadmiernych strat wody, warto rozpocząć siew, jak najwcześniej jest to możliwe, czyli już w połowie kwietnia. Im roślina będzie wcześniej wsiana, tym da lepszy i większy plon. Wczesny siew zapewnia silniejsze i głębsze ukorzenienie się – dla lepszego efektu rolnicy równają pole włóką lub broną, która eliminuje kiełkujące chwasty.

Czym nawozić kukurydzę?

Uprawa pod kukurydzę jest prosta, ale sama roślina ma duże zapotrzebowanie na takie składniki pokarmowe, jak: azot, fosfor, potas, wapń, magnez, siarka, a także bor, miedź, mangan, molibden oraz cynk. Roślina lubi w pełni naturalne nawożenie, między innymi z obornika, czy też gnojówki, dlatego idealnie nadaje się do uprawy dla właścicieli bydła i trzody chlewnej.

Z racji tego, że kukurydza jest dość wymagającą pod względem pokarmowym rośliną, która źle znosi podłoża ubogie w magnez, jej uprawa i nawożenie musi być dobrze zestawione. Zaleca się mieszanie gleby z fosforem i potasem, gdyż takie połączenie daje bardzo dobre efekty.

Przy kukurydzy nie warto oszczędzać w środkach. Wyróżnia się dwa kierunki uprawy tej rośliny, a są nimi ziarno i kiszonka. Same ziarna kukurydzy są wykorzystywane do produkcji kasz, mąk, pasz, skrobi, czy bioetanolu. Natomiast kiszonka, do której wykorzystuje się już całą roślinę, służy do produkcji biomasy, ale również do żywienia trzody chlewnej oraz bydła.

Kukurydza – ważne informacje i ciekawostki

Kukurydza znana jest człowiekowi od wielu tysięcy lat. To źródło wielu witamin z grupy B, A oraz E i zaleca się jej spożywanie dla osób, które nie tolerują glutenu,. Kukurydza pozytywnie wpływa na trawienie. Osoby chore na cukrzycę powinny jednak zredukować jej spożycie do minimum, ponieważ ma ona bardzo wysoki indeks glikemiczny. Ziarna kukurydzy są słodkie, a przechowując kolby w lodówce, możemy zachować ich naturalną słodycz. Często podaje się ją gotowaną z dodatkiem masła lub margaryny.

Uprawa pod kukurydzę nie trwa zbyt długo, roślina w dobrych warunkach szybko dojrzewa, a plon, oprócz zastosowania w przemyśle spożywczym, nadaje się również, jako składnik w przemyśle chemicznym – służy jako dodatek do papieru, czy tkanin.

Kukurydza to zatem roślina o wszechstronnym zastosowaniu, która ma bardzo dobre warunki do rozwoju w Polsce.