Kukurydza to coraz częściej uprawiane w Polsce zboże. Z roku na rok coraz więcej gospodarstw decyduje się na to, aby swoje pola przeznaczać właśnie na kukurydzę. Dzięki tej tendencji jest ona jednym z najważniejszych zbóż w naszym kraju. Należy wiedzieć, że kukurydzę uprawia się nie tylko do celów spożywczych – np. na mąkę czy płatki kukurydziane, ale także na biogaz, etanol, do branży farmaceutycznej czy na paszę dla zwierząt. Jej szerokie zastosowanie z pewnością ma wpływ na rosnącą popularność upraw kukurydzianych. Aby jej uprawa przynosiła zyski i dawała obfite plony, powinniśmy zainteresować się nawożeniem kukurydzy.

Gdy zdecydujemy się na uprawę kukurydzy, powinniśmy wybrać odpowiednie do warunków klimatyczno-glebowych, a także przeznaczenia odmiany mieszańcowe. Jakie gleby preferuje kukurydza i daje na nich obfite plony? Przede wszystkim ciepłe i w dobrej kulturze. W momencie siewu gleba powinna mieć temperaturę około 9-10 stopni Celsjusza. Głębokość siewu jest uzależniona od jej zwięzłości— na glebach cięższych kukurydzę będziemy siać na głębokości 4-6 cm, a w glebach lekkich będzie to 6-8 cm. Jej pH nie powinno spaść poniżej 5,5.

Fenologicznie termin siewu kukurydzy wyznacza kwitnienie czarnej porzeczki, wiśni i mniszka – terminy te są różne w zależności od położenia geograficznego. Na południu i zachodzie Polski będzie to trzecia dekada kwietnia, a na wschodzie i północy sam początek maja. Oczywiście z uwagi na zmienność pogody w ostatnich latach, warto dokładnie obserwować przyrodę, aby dokonać siewu w odpowiednim okresie.

Nawożenie kukurydzy – jakie składniki?

Najważniejszymi składnikami w uprawie kukurydzy są fosfor, potas i magnez. Warto też wspomagać roślinę cynkiem, borem, manganem i miedzią. Nawożenie kukurydzy powinno uwzględniać zasobność gleby w podstawowe i drugorzędne składniki pokarmowe. Dzięki temu dostarczymy wzrastającej roślinie potrzebne składniki na każdym etapie wzrostu. Niedobory fosforu i potasu mogą prowadzić do mniejszego plonu oraz znacznie gorszej jakości ziarna czy też kiszonki.

Dlaczego potas i fosfor są tak ważne? Fosfor odpowiada za proces budowy i rozbudowy systemu korzeniowego, a potas reguluje gospodarkę wodną rośliny, dzięki czemu plantacja jest mniej podatna na okresowe deficyty wody. Aby dostarczyć te podstawowe dla rozwoju kukurydzy składniki, warto skorzystać z odpowiedniego nawozu, np. MAXIMUS Platinum extra PK, który poza dostarczaniem fosforu i potasu w krytycznych fazach przeciwdziała występowaniu antocyjanowych przebarwień, a także sprawia, że składniki są pobierane niezależnie od warunków temperaturowych i wilgotności powietrza.

nawożenie kukurydzy na ziarno

Nawożenie kukurydzy – fazy wzrostu

Nawożenie dolistne kukurydzy wykonujemy dwukrotnie: w fazie 2-4 liści oraz 8-10 liści. Wczesne zabiegi dokarmiania dolistnego są istotne ze względu na inicjowane w tym czasie procesy budowy podstaw przyszłego plonu. Eksperci EKOPLON przygotowali trzy odrębne technologie nawożenia kukurydzy: platynową, złotą i srebrną. Pozwalają one na kompleksowe nawożenie kukurydzy i spełnienie wszystkich wymagań uprawy. Wśród nawozów dostosowanych do technologii znajdziemy zarówno nawozy płynne, jak i sypkie, a pośród nich preparaty wielo- i jednoskładnikowe – wszystko po to, aby zapewnić uprawie optymalne odżywienie szeroką paletą składników.

Szczegółowe informacje na temat poszczególnych technologii nawożenia kukurydzy oraz dopasowania indywidualnego dawkowania wybranych preparatów można skonsultować z Zespołem ekspertów EKOPLON, który chętnie odpowie na każde pytanie, a także doradzi w doborze odpowiednich nawozów do uprawy kukurydzy o indywidualnych potrzebach.

Nawożenie kukurydzy na ziarno

Uprawa kukurydzy na ziarno wymaga zwrócenia większej uwagi na składniki odpowiedzialne za procesy generatywne. Koniecznym jest tutaj stosowanie szerokiej palety składników (azot, fosfor, potas, wapń, magnez, siarkę, a także bor, miedź, mangan, molibden i cynk). Składniki te powinniśmy dostarczać prewencyjnie (zasada ogólna), ale także, gdy już widzimy objawy niedoborów – niestety w drugim przypadku musimy być gotowi na to, że wystąpią straty w plonach.

Aby nawożenie kukurydzy przyniosło jak najlepsze efekty, wybrane przez nas preparaty powinniśmy stosować w godzinach porannych albo popołudniowych. Bardzo istotna jest też panująca na zewnątrz temperatura – optymalna powinna wynosić od 15 do 20 stopni Celsjusza. Musimy także zwrócić uwagę na to, aby roztwór z nawozem nie był zbyt chłodny. Zastosowanie preparatu w nieprawidłowej temperaturze może doprowadzić roślinę do szoku termicznego.

nawożenie kukurydzy dron

Nawożenie kukurydzy na kiszonkę

Uprawiając kukurydzę z przeznaczeniem na kiszonkę, wysiewamy odmiany predysponowane do tego kierunku uprawy. Nawożenie plantacji jest mocno zbliżone do tego, które stosuje się przy uprawie na ziarno. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na cynk, ponieważ kukurydza jest bardzo wrażliwa na jego niedobory. Bor, mangan i miedź to kolejne pierwiastki, których poziom powinniśmy kontrolować, ponieważ kukurydza, choć mniej niż tak jak przy cynku, jest wrażliwa na ich brak lub zbyt małą ilość.

Kukurydza jest w Polsce bardzo chętnie uprawianym zbożem, a z roku na rok jej popularność wciąż wzrasta. Warto zatem zgłębić temat nawożenia kukurydzy. Dzięki temu nasze plony zyskają na jakości, a także będzie ich więcej. Stosowanie składników w nawozach dolistnych pomoże uchronić uprawę przed niedoborami, które mogą być przyczyną obniżenia potencjału plonowania tej rośliny. Pamiętajmy, że przed wysiewem należy starannie dobrać odmianę kukurydzy, która będzie odpowiadać naszym potrzebom i celom uprawy. Warto przy tym zwrócić uwagę nie tylko na to, jaki efekt chcemy osiągnąć, ale także na lokalizację plantacji, która determinuje klasy wczesności, na jakie możemy sobie pozwolić.