Filtry w maszynach rolniczych są niezbędne, aby mogły one prawidłowo funkcjonować. Praktycznie w każdym gospodarstwie rolnym możemy spotkać takie maszyny jak ciągniki czy kombajny, które nie mogą zawodzić podczas prac na polu, dlatego należy o nie dbać, poprzez stosowanie filtrów i ich regularną wymianę. Istnieje kilka rodzajów filtrów do maszyn wykorzystywanych w rolnictwie. O jakich konkretnie mowa? Dowiedz się!

Rodzaje filtrów do maszyn rolniczych

Zależy Ci na tym, aby Twoje maszyny rolnicze działały bezawaryjnie przez długie lata? Musisz zatem zadbać o odpowiednią filtrację oleju. Wiedz również, że filtry do tego typu maszyn trzeba regularnie wymieniać – częstotliwość na pewno została ustalona przez producenta, więc postępuj zgodnie z zaleceniami. Stosowane filtry w maszynach rolniczych:

  • filtry oleju – usuwają zanieczyszczenia powstające w wyniku pracy silnika;
  • filtry paliwa – oczyszczają benzynę lub olej napędowy;
  • filtry powietrza (suche i mokre) – oczyszczają powietrze m.in. z zanieczyszczeń;
  • filtry hydrauliczne – oczyszczają ciecz roboczą z niepotrzebnych składników np. związków chemicznych;
  • filtry kabinowe – zapobiegają przedostaniu się zanieczyszczeń do wnętrza kabiny np. pyłków roślin.

Po co używa się filtrów rolniczych?

Maszyny rolnicze są intensywnie wykorzystywane w pracach na polu, zatem są one bardzo narażone na różnego rodzaju zanieczyszczenia, które mogą występować zarówno wewnątrz układów, jak i w kabinie. To wszystko powoduje, że poszczególne elementy mechaniczne szybko się zużywają, natomiast dzięki stosowaniu wysokiej klasy filtrów rolniczych możemy mieć pewność, że maszyny rolnicze będą pracowały niezawodnie przez długie lata!

Jako przykład warto wspomnieć tutaj o traktorach, które chyba są najczęściej wykorzystywane w gospodarstwach rolnych. Zazwyczaj pracują one w bardzo trudnych warunkach, dlatego muszą być one dostosowane do ciężkiej pracy. W tym wykorzystuje się właśnie m.in. filtry rolnicze, które zmniejszają ryzyko awarii maszyny rolniczej nawet o ⅓! Są one zatem pewnego rodzaju zabezpieczeniem, dzięki któremu może uniknąć kosztownych napraw.

Gdzie możemy kupić filtry do maszyn rolniczych?

Jeśli poszukujesz firmy, w której znajdziesz rozbudowaną ofertę filtrów do maszyn rolniczych, to koniecznie zainteresuj się ofertą przedsiębiorstwa Prima-Agro, które funkcjonuje już od 2011 roku. Jest to firma z Żerkowa (województwo wielkopolskie), która głównie zajmuje się sprzedażą części zamiennych do maszyn rolniczych, ale znajdziemy w jej ofercie także inne produkty takie właśnie jak filtry rolnicze, oleje, czy chociażby smary.