Len ma bardzo długą historię. Uprawę lnu datuje się już na czasy neolitu i trwa ona do dziś. Ta niezwykła roślina początkowo była wykorzystywana głównie do celów spożywczych, jednak z czasem zaczęto również wykorzystywać ją do produkcji włókien, w medycynie, a także jako komponent pasz treściwych.

Len to roślina lnowata, która obejmuje ponad 170 gatunków. Jej występowanie rozciąga się od Morza Śródziemnego, przez Afrykę Północną, aż po Kaukaz i Indie. W Polce powierzchnia uprawy lnu wynosi obecnie ok. siedmiu tysięcy hektarów. Kiedyś należeliśmy do światowej czołówki krajów, które uprawiają len, jednak zmieniło się to na przełomie lat 80. i 90. ubiegłego wieku, gdy nastąpiło załamanie w światowej produkcji. Ze względu na swoje dobroczynne działanie uprawa lnu jest obecnie propagowana, a co za tym idzie, zwiększa się również świadomość o dobroczynnym działaniu tej rośliny na nasz organizm.

Len uprawa

Jest wiele etapów uprawy lnu, zanim będzie można wykorzystać go w różnych produktach. Obecnie największym producentem lnu jest Francja, ale produkty z lnu są wytwarzane głównie w Azji. To tam powstają wszelkie tkaniny, przędze i inne produkty lniane, które z powrotem trafiają do Europy.

Uprawa lnu zależy od kilku czynników. Roślina z reguły preferuje dobrze nasłonecznione stanowiska, które są jednakowo ciepłe i przepuszczalne, ale może występować w najróżniejszych środowiskach. Siew rozpoczyna się w okolicach marca i kwietnia. Natomiast kwitnienie obserwuje się w czerwcu. W kolejnych miesiącach len jest wyrywany z korzeniami, a nie cięty, jak to jest w przypadku rzepaku, czy pszenicy. Etap zbiorów to roszenie, w tym czasie len dojrzewa poprzez naprzemienne opady deszczu i słońce. To niezwykle ważne, ponieważ w ten sposób len zyskuje odpowiedni stopień roszenia.

W kolejnym miesiącu – we wrześniu – następuje trzepanie. W tym czasie oddziela się długie włókna od krótkich, które potem wykorzystuje się w wielu dziedzinach.

Dlaczego warto uprawiać len?

Siemię lniane, czyli nasiona lnu, mają szereg dobroczynnych składników, które pozytywnie wpływają na nasz organizm. Zawierają one spore ilości tłuszczu, błonnika i białka, a także kwas alfa-linolenowy. Bardzo dobrze wspomagają nasz układ trawienny, oczyszczają jelita ze złogów i wspomagają przemianę materii. Ich dobroczynne właściwości doceniane są od setek lat, a dzisiaj stają się coraz bardziej popularnym dodatkiem i składnikiem naszej diety.

Olej uzyskiwany z lnu może służyć zarówno do celów spożywczych, jak i przemysłowych. Olej lniany doceniają nie tylko dietetycy, ale też zwykłe osoby, które zmagają się z problemami, np. leniwym jelitem, bądź występuje u nich ryzyko zakrzepicy, czy też choroby niedokrwiennej serca. Z lnu można również uzyskać makuchy, które ze względu na dużą zawartość białka, są idealny, dodatkiem do pasz treściwych.

Pozostałe materiały uzyskane z lnu, takie jak słoma lniana, służą do produkcji brykietu opałowego, a także jako dodatek do wzbogacania gleby.

Jak widać len to niezwykła roślina, która daje nam wiele możliwości. Obecna uprawa lnu w Polsce nie spełnia zapotrzebowania obywateli w nasiona, olej, czy inne materiały lniane. W przyszłości może się to jednak zmienić, z tego względu, że coraz częściej porusza się temat jego dobroczynnego działania.