Kurnik… Z tym słowem kojarzy nam się wieś. Obecnie ferm drobiu jest dużo, które ciągle się rozwijają i powstaje ich coraz więcej. Czy jest to dobre dla środowiska i naszego zdrowia? Czy jest to dobra inwestycja? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej.

Polska jest jednym z największych producentów drobiu w Europie. Tempo w jakim rozwija się ferma jest imponujące. Nasze mięso chętnie kupują kraje zagraniczne, przez to poziom sprzedaży zostaje utrzymany. Jak można zauważyć mięso drobiowe jest o wiele tańsze niż wołowina i wieprzowina.

Jakie możemy wyróżnić kurniki?

Zazwyczaj są dwa typy kurników:

1. Kurniki, w których hoduje się kury, aby znosiły jajka

2. Kurniki, w których hoduje się kury, które potem są przeznaczone na mięso

Gdzie są budowane kurniki?

Kurniki buduje się najczęściej na sporym kawałku ziemi. Budowane są najczęściej zdala od wsi i miast, ze względu na to, że kury mogą wydawać odgłosy (gdakanie) i brzydko pachnieć. Jednak są wyjątki i znajdują się one w środku wsi. Przez to, że hodowla kur jest opłacalna rośnie zapotrzebowanie na nowe budynki. W efekcie brakuje już miejsc w okolicach wsi czy miast, dlatego firmy budowlane zaczynają swoje prace w wioskach. Niestety wiąże się to z pewnymi problemami.

Czy ludzie zgadzają się na budowę kurników w swoich miejscowościach?

Ludzie w pełni protestują budowaniu kurników. Obawiają się brzydkiego zapachu i spadku wartości działek. Jest to niekorzystne rozwiązanie dla ludzi. Przynosi to tylko zysk właścicielom ferm. Budowa kurników ma ogromny wpływ na środowisko, niesie ze sobą duże zagrożenie dla naszego zdrowia. Ludzie nie mają zamiaru siedzieć z założonymi rękami i chcą walczyć o swoje prawa. Właściciele inwestycji tak naprawdę dbają tylko o swój interes i nie myślą co sądzą o tym inni. Budując kurniki w okolicach gdzie mieszkają ludzie, powinni pomyśleć o rozwiązaniu, które będzie sprzyjało obu stronom.

Jak właściciele dbają o hodowlę kur?

Hodowcy zwracają coraz większą uwagę na to, żeby kury miały jak najlepsze warunki do rozwoju. Budują kurniki, które zapewnią zwierzętom pełny komfort. Ferma musi być dobrze przystosowana do ich ewolucji. Zbyt duża wilgotność, nie utrzymywanie miejsca w czystości czy nawet za niska temperatura może doprowadzić do choroby drobiu. Żeby tego uniknąć, właściciele kurników decydują się na odpowiedni system wentylacji, ochronę przed przeciągami czy odpowiednie oświetlenie. Dzięki temu mogą liczyć na to, że kurnik będzie trwały i idealnie przystosowany do potrzeb zwierząt. O dobrostanie zwierząt nie świadczy tylko miejsce ich pobytu. Pracownicy do lepszego rozwoju kur podają im pasze robione ze specjalnych receptur.

Czy jest to dobra inwestycja?

Naszym zdaniem jest to bardzo dobry biznes. Przypuśćmy, że jajko kosztuje 0,60 zł. Jednego dnia 5 tysięcy kur zniesie 4 tysiące jajek. Wtedy 4000*0,60 zł=2400 zł brutto na dzień. Odliczając jakieś tam stawki i wydatki i tak nam sporo zostaje. A w ciągu miesiąca nasze zyski mogą wynosić kilka tysięcy złotych. Więc sami pomyślcie czy warto zainwestować w kurnik?