Wiadomym jest dla nas ludzi, że nie tylko my chorujemy. Choroby i najróżniejsze dolegliwości dotyczą również zwierząt, w tym również krów. Najczęstszą chorobą, która może dotknąć równie krowy mlekodajne, jałówki, cielęta, czy mięsne rasy krów, jest przemieszczenie trawieńca. Może dochodzić do prawostronnego bądź lewostronnego przemieszczenia, jednak w większości przypadków występuje to lewostronne.
Krowy należą do bydła i ich żołądek składa się z kilku komór. Na wielokomorowy żołądek składa się bowiem czepiec, żwacz, księgi, oraz wspomniany już wcześniej, trawieniec. I to właśnie o trawieńcu będzie dzisiaj mowa.
Spis treści
Przyczyny i objawy przemieszczenia trawieńca
Trawieniec, często nazywany również żołądkiem właściwym, ponieważ to tam właśnie zachodzą wszystkie procesy chemiczne związane z trawieniem, znajduje się pomiędzy żebrami w dolnej części brzucha krowy.
Przyczyn wędrującego żołądka może być kilka, jednak duże znaczenie ma tutaj okres okołoporodowy bydła. Przemieszczenie może również wystąpić, gdy:
- krowa, która ma się cielić, jest nadmiernie otłuszczona,
- źle odżywiamy zwierzę lub nagle zmieniamy mu paszę,
- bydło wcześniej chorowało np. na ketozę, zapalenie wymienia lub macicy, czy miało porażenie poporodowe.
Istotną rolę w przemieszczeniu trawieńca pełni pierwsze 6. tygodni po porodzie. Wycielenie się może powodować wiele zmian w organizmie krowy, ale przemieszczenie żołądka może również występować sporadycznie u cieląt, a nawet u byków.
Schorzenie diagnozuje się poprzez ogólne oględziny stanu zwierzęcia oraz tego, jak się ono zachowuje. Lewostronne przemieszczenie można zatem rozpoznać, kiedy:
- lewa strona brzucha krowy znacznie zwiększy swoją objętość,
- krowa zacznie unikać treściwego pokarmu i zacznie szukać włókien, bądź całkowicie straci apetyt, a co za tym idzie, zmniejszy się również ilość wydalanych odchodów lub będzie on miał wodnistą konsystencję,
- zwierzę ma bóle spowodowane kolkami,
- w przypadku krów mlecznych zauważalnie zmniejszy się produkcja mleka,
- kondycja zwierzęcia będzie coraz słabsza i jej utrata będzie się nasilać.
Diagnostyka i leczenie krowy z przemieszczeniem żołądka
Już pierwsze oznaki złego stanu zwierzęcia powinny być alarmujące, a wszelkie objawy skonsultowane z lekarzem weterynarii. Warto tutaj wspomnieć również o tym, że przemieszczenie trawieńca u krów można pomylić z innymi dolegliwościami, np. ze skrętem, czy też wzdęciem jelit, dlatego tym bardziej wizyta lekarza weterynarii jest konieczna.
Diagnoza występuje zazwyczaj po wcześniejszym osłuchaniu i opukaniu krowy, natomiast samo leczenie polega na odpowiednim umocowaniu żołądka poprzez przetaczanie krowy. W większości przypadków samo przetaczanie i mocowanie żołądka w prawidłowym miejscu wystarcza, natomiast zdarzyć się mogą wypadki, w których konieczne będzie wykonanie zabiegu chirurgicznego – zwłaszcza w przypadku prawostronnego przemieszczenia.
Choroby, schorzenia, a co za tym idzie towarzyszące im dolegliwości, są zatem uporczywe nie tylko dla ludzi, ale również dla zwierząt. Dbajmy zatem o naszych zwierzęcych przyjaciół, bo bez nich nasze życie nie byłoby tak kolorowe, jak jest teraz.
Dodaj komentarz