Ciąża jest wymagającym stanem, zarówno dla ciężarnej, jak i dla dziecka. U ludzi przebiega w trybie dziewięciomiesięcznym, ale u zwierząt uzależniona jest głównie od czynników genetycznych. W tym artykule przyjrzymy się ciąży u bydła, a dokładniej u krów. Jeśli więc chcesz dowiedzieć się, ile trwa ciąża u krowy i czy doprowadzenie jej do końca, jest równoznaczne z wycieleniem, to zapraszam do czytania.

280 dni

Ile trwa ciąża u krowy? Jeżeli chodzi o bydło, to ciąża zwykle trwa około 280 dni, a czas ustala się na podstawie tego, jak skutecznie samiec pokryje samicę. 280 dni to ogólna liczba, ponieważ poród może wystąpić na 2 tygodnie przed lub po terminie, a powodem tych obsunięć w czasie mogą być wahania fizjologiczne w organizmie krowy.

Sam poród u krowy charakteryzuje się szeregiem objawów, a także powikłań. Bydło, w szczególności samice, są narażone na występowanie przemieszczenia trawieńca, inaczej żołądka. To schorzenie występuje najczęściej w okresie okołoporodowym i jest niezwykle uciążliwe dla zwierzęcia.

Ciąża u krów ma dwie fazy rozwoju, a mianowicie:

  • fazę przed-implantacyjną – która powstaje od momentu zapłodnienia samicy do zagnieżdżenia się zarodka, czyli implantacji,
  • fazę po-implantacyjną – która przypada na czas tworzenia się łożyska i która trwa, aż do porodu.

Jeżeli natomiast chodzi o rodzaj ciąży, to męskie płody rozwijają się z reguły nieco dłużej, niż żeńskie – różnica wynosi średnio jeden dzień – a jeżeli chodzi o płody bliźniacze, to są one krótsze od pojedynczych o kilka dni – od pięciu do sześciu.

Diagnostyka ciąży u bydła i jak przebiega poród?

Ciążę u krów diagnozuje się na trzy sposoby, a mianowicie poprzez badanie hormonalne, badanie USG oraz badanie palpacyjne przez odbytnicze. Obecnie dysponujemy znacznie bardziej zaawansowanymi sposobami na diagnostykę ciąży u bydła, niż miało to miejsce w przeszłości. Najbardziej popularne, są oczywiście testy palpacyjne, które spełniają większość oczekiwań i podejrzeń hodowców bydła i weterynarzy.

Jeżeli chodzi natomiast o sam poród, to jest on zależny od wielu różnych czynników. Poza predyspozycjami genetycznymi, na poród wpływa również budowa oraz masa ciała matki, wiek zwierzęcia, hormony, długość trwania samej ciąży, jak również niedorozwój miednicy. Udowodniono również, że niektóre gatunki rozpłodowe powodują to, że cielęta rodzą się znacznie większe i zdrowsze – od nasienia buhajów rasy mięsnej.

Poród u krowy to zatem ciężki czas, a sama ciąża powinna być od początku do końca monitorowana, zarówno przez hodowcę, jak i lekarza weterynarii. Warto również zwrócić uwagę na same warunki panujące przy porodzie. Ważne jest, aby krowa miała całkowity spokój, a warunki, w jakich się znajduje i w jakich ma przyjemność rodzić, były czyste. Stanowisko porodowe powinno być oddzielne, zwłaszcza w przypadku, gdy mamy do czynienia z gospodarstwami wielkostadnymi. Zwraca się również dużą uwagę na higienę samej krowy. Winna ona być czysta, mieć umyty ciepłą wodą zad, a nawet przetarty środkiem dezynfekującym.

Ciąża, której następstwem jest poród, to bardzo ważny moment dla dalszej żywotności krowy. Przebieg porodu koniecznie musi być monitorowany, ponieważ zdarzają się sytuacje, które mogą zagrażać życiu i matki i cielęcia.