Człowiek nabył swoje umiejętności rolnicze w czasach, gdy Internet nie był nawet w planach. W czasach, w których jadło się w ciemnych lepiankach oświetlanych tylko i wyłącznie przy pomocy świec. Uprawa, w zależności od gatunku uprawianych roślin, może trwać całym rokiem. Niektóre rośliny można uprawiać jedynie podczas ciepłych miesięcy, inne zaś można siać, kiedy za oknem panuje ziąb. Jedną z tych roślin, które dobrze radzą sobie w warunkach jesienno-zimowych, ale tylko w przypadku, gdy na zewnątrz nie panuje mroźna zima, jest cebula ozima. Co zatem warto wiedzieć na temat cebuli zimowej?

Odmiany i uprawa cebuli zimowej

Rośliny ozime, to jednoroczne rośliny uprawne, które rozwijają się w czasie jarowizacji, czyli niskich temperatur, na ogół występujących jesienią i zimą. Do ozimin należą między innymi takie rośliny o odmianach ozimych, jak jęczmień, żyto, rzepak, pszenica, czy wspomniana już wcześniej cebula.

Wyróżnia się około 13. odmian cebuli, które są odpowiednie do uprawy ozimej, a są nimi kolejno: Hielo, Swift, Electric, Wolf F1, Panther F1, Balsar, Augusta, Algida, Agra, Galatea F1, Senshyu Yellow, Labrador i Octavia. Każda odmiana ma swoje charakterystyczne wymogi co do uprawy, więc warto się z nimi zapoznać, zanim zdecydujemy się na zasiew którejś z nich. Jeżeli chodzi o uprawę cebuli ozimej, to zależy ona w głównej mierze od warunków pogodowych. Występuje bowiem ryzyko zmarznięcia, zwłaszcza podczas mroźnych i bezśnieżnych zim.

Rośliny wysiewane w czasie jesieni zimują pod puchem śnieżnym. Dużym ryzykiem zmarnowania plonów, są bardzo niskie temperatury i mroźny wiatr. Optymalnym momentem na zasiew cebuli zimującej, jest druga połowa lata – pomiędzy dziesiątym a dwudziestym piątym sierpnia.

Zaleca się sianie cebuli w glebie nieskorupiejącej, wilgotnej i przepuszczalnej. Gleba natomiast powinna mieć odczyn między 5 a 6 pH. W przedplonie warto zastosować obornik, który dostarczy roślinie dobroczynnych składników odżywczych.

Cel uprawy

Uprawa cebuli zimowej wiąże się z pozyskaniem wczesnej cebuli. Albo z zielonym szczypiorem, albo z zaschniętą szyjką. Tak jak to już wcześniej wspomniano, powodzenie zbiorów cebuli zależy od tego, jakie warunki pogodowe panują na zewnątrz. Nie bez powodów wyróżnia się aż 13. różnych odmian, ponieważ każdy kolejny rodzaj jest inaczej odporny na niskie temperatury. Jedną z najbardziej polecanych odmian, jest wczesna Hielo, średnio-wczesna Wolf F1 oraz Augusta i Algida.

Cebula może być wykorzystywana zarówno w przemyśle spożywczym, jako karma dla zwierząt hodowlanych, jak również w leczeniu niektórych dolegliwości – syrop z cebuli dobrze wpływa na organizm podczas przeziębienia. Niegdyś uważano również, że cebula może odstraszać niechciane duchy, czy nawet wampiry, wówczas wieszano ją razem z czosnkiem przed drzwiami domostw.

Obecnie cebula jest nieodłącznym składnikiem naszej diety, a odpowiednia uprawa gwarancją doskonałej jakości. Dlatego przed zakupem – czy to nasion, czy bulw – warto zapoznać się z wymaganiami co do zasiewów, uprawy oraz zbiorów.