Prawidłowe nawożenie roślin jest bardzo ważne dla osiągania lepszego wzrostu, kwitnienia, a w rezultacie plonów. Na rynku jest wiele różnych nawozów, zarówno naturalnych, jak i syntetycznych, ale to te nawozy robione własnoręcznie dają najwięcej naszym uprawom. Jednym ze sposobów naturalnego nawożenia jest – stworzona przez amerykanów – herbatka kompostowa. Czym właściwie jest i jak działa ten sposób nawożenia?

Czym jest herbatka kompostowa?

Herbatka kompostowa to domowy sposób na stworzenie naturalnej hodowli mikroorganizmów. Aby ją zrobić, wystarczy przygotować wodę, substancję słodzącą oraz kompost i resztę zostawić w rękach powietrza. Tlen wprawia w ruch cały proces twórczy. W wyniku reakcji może powstać nawet do kilku tysięcy kultur bakterii, które tworzyć będą kolonie.

Herbatka jest bardzo dobrym nawozem, który można wykorzystywać do nawozu dużych upraw na wielu hektarach, warzyw, drzewek owocowych, roślin kwitnących oraz kwiatów domowych.

Herbatka na kompost – składniki i sposób przyrządzania

Do przygotowania herbatki kompostowej potrzebne Ci będą:

  • duże wiadro,
  • 100 litrów wody niechlorowanej – woda stanowi tu podstawę, dlatego powinno jej być najwięcej,
  • ok. 3 kg kompostu – kompost musi być dojrzały i pozbawiony patogenów,
  • pompka akwariowa – odpowiednia pompka będzie w stanie dobrze napowietrzyć herbatkę,
  • ok. 10 łyżek melasy lub miodu – ma być źródłem pożywienia dla mnożących się mikroorganizmów,
  • worek lub inny materiał – który umożliwi odsączenie zawiesiny.

Przygotuj duże wiadro, do którego na dno włóż końcówkę napowietrzającą od pompki akwariowej. Następnie wlej do połowy wiadra świeży kompost – pamiętaj o tym, aby go nie ugniatać, ponieważ luźna konsystencja również umożliwia prawidłowy rozwój mikroorganizmów. Dalszym krokiem będzie dolanie niechlorowanej wody, a także zostawienie ok. 8. cm wolnego miejsca od góry (wolna przestrzeń pozwoli na swobodne mieszanie herbatki). Kolejnym, przedostatnim krokiem, będzie dodanie miodu lub melasy (możesz również wykorzystać syrop klonowy). Na koniec wystarczy uruchomić pompkę, która całą mieszaninę wprawi w ruch.

Jak poznać, że herbatka jest gotowa?

Po dokładnym połączeniu wszystkich składników pozostaje nam jedynie czekać na efekt. Na ogół herbatka gotowa jest po upływie od 24 do 36 godzin – a po czym w ogóle poznać, że jest gotowa? Reakcje zachodzące w sporządzonej miksturze powodują, że herbatka nabierać będzie brązowego koloru, a jej temperatura będzie nieco podniesiona (powodują to namnażające się mikroorganizmy).

Cały proces sporządzania herbatki kompostowej trwa 3 dni. W jego trakcie należy przynajmniej raz dziennie mieszać zawiesinę, aby nie opadła na dno. Z racji tego, że ma krótki termin przydatności, należy ją wykorzystać jak najszybciej to możliwe – maksymalnie do 36 godzin.

Czy zatem warto robić taki naturalny i samodzielny nawóz? Odpowiedź nie jest jednoznaczna, warto więc na własnych uprawach przekonać się o skuteczności działania tej metody. Sama zaś herbatka da najlepszy efekt, kiedy zastosuje się ją na 2 tygodnie przed pączkowaniem roślin.