Nie tylko sadownicy i ogrodnicy marzą o własnym sadzie pełnym najróżniejszych drzewek owocowych. Posiadanie własnych drzewek owocowych to niezwykła wygoda i oszczędność pieniędzy. Owoce są bogate w różne składniki odżywcze, a ich odmiany udoskonalane są przez człowieka od wielu setek lat. Kiedy sadzić drzewka owocowe na wiosnę?

Wiosna to dobry czas na sadzenie różnych odmian drzewek owocowych. Optymalnym okresem, w którym warto sadzić młode sadzonki drzewek owocowych, jest jesień. Jednak równie dobrze można zabrać się za prace ogrodowe wiosną. Wszystko zależy od formy sadzonki. Drzewka dostarczane z odkrytym korzeniem nie są zbytnio odporne na mrozy, dlatego też zaleca się ich sadzenie w miesiącach, w których tego mrozu nie ma. Zupełnie inaczej wygląda sprawa sadzonek sprzedawanych w doniczkach. W tym przypadku sadzić można całym rokiem.

Odmiany wrażliwe na zimno i mróz, które warto sadzić wiosną, to między innymi: morela, czereśnia, brzoskwinia oraz nektarynka. Sadzonki tych drzewek będą miały więcej czasu na zadomowienie się w podłożu i większe szanse na przetrwanie zimy – w innym wypadku mogą najzwyczajniej zmarznąć.

Drzewka, które dają nam owoce – gdzie je sadzić?

Kiedy sadzimy drzewka owocowe, to już wiemy, kolejne pytanie brzmi, gdzie je sadzimy? Odpowiedź jest prosta, drzewka, w tym również owoce, lubią dobrze nasłonecznione miejsca. Jeżeli natomiast chodzi o podłoże, to nie ma jakichś określonych zasad, co do wszystkich drzewek, bowiem każda odmiana ma swoje własne potrzeby.

Nie należy sadzić drzewek owocowych w zagłębieniach i miejscach, gdzie mogą być narażone na silne wiatry. Aby zabezpieczyć rośliny przed nadmiernym wychłodzeniem, warto zatem postawić na jakąś osłonę, np. w postaci wysokiego żywopłotu lub iglaków. Jeżeli natomiast chodzi o technikę sadzenia drzewek owocodajnych, to jest to metoda 6. kroków:

  • Po pierwsze – wykopujemy dołek i przygotowujemy glebę oraz drzewko pod sadzenie. Głębokość dołka powinna mniej wynosić mniej więcej 50 cm, natomiast szerokość 60. Najbardziej urodzajną glebę dajemy na sam dół dołka.
  • Po drugie – należy dobrze spulchnić dno w dołku, w którym, w późniejszym etapie usypujemy stosik z gleby urodzajnej, z której drzewko będzie mogło w pierwszej kolejności pobierać najważniejsze składniki odżywcze.
  • Po trzecie – kolejnym etapem w sześciostopniowej metodzie, jest przycięcie korzeni połamanych i uszkodzonych. W przypadku, gdy korzenie są poplątane, rozplątujemy je i również przycinamy.
  • Po czwarte – po prawidłowym wykonaniu powyższych czynności przygotowawczych, można w końcu przystąpić do sadzenia. Umieszczamy drzewko w dołku na wcześniej usypanym kopczyku. Do wyznaczenia odpowiedniej odległości można posłużyć się, np. długim, prostym kijem.
  • Po piąte – potrząsanie. Drzewkiem owocowym, w miarę zasypywania, należy potrząsać pionowo, w ten sposób korzeń będzie mógł całkowicie „zanurzyć się” w glebie.
  • Po szóste – obfite podlewanie. Kiedy skończymy potrząsać, zasypywać i ugniatać podłoże drzewka, należy uformować coś w rodzaju misy, a następnie obficie podlać. W pierwszych tygodniach po zasadzeniu to ważne, ponieważ gwarantuje powodzenie przyjęcia się rośliny.

Wiesz już jak, kiedy i gdzie sadzić drzewka owocowe. Wiadome jest, że najlepiej będą one rosły w sadzie, ale równie dobrze będą rosnąć w przydomowym ogródku. Wystarczy tylko dobrze przygotować podłoże, a drzewko będzie wydawać przepyszne owoce.