Węgiel i ekogroszek to surowce, które wykorzystujemy najczęściej do ogrzewania własnych domów. Niestety ich ceny w ostatnim czasie drastycznie poszły w górę, w dużej mierze z powodu niepewnej sytuacji na świecie. Na surowiec pochodzący z Rosji, Polska nałożyła embargo, które obowiązuje w kraju już od kilku dobrych tygodni. Jak to mówią „wojna kosztuje”, jednak jakoś trzeba żyć. W jaki sposób ogrzewać dom, kiedy ceny węgla i ekogroszku osiągają zawrotne sumy?

Kryzys – węgiel i ekogroszek drożeje

Od pewnego czasu wyraźnie słyszymy, że tegorocznej zimy, może zabraknąć węgla. Branża węglowa przechodzi bowiem swój największy kryzys od lat. Specjaliści są zgodni – nie da się do tego czasu sprowadzić wystarczającej ilości węgla pochodzącego z innego źródła niż Rosja. Kopalnie w Polsce nie mają do tego wystarczających możliwości technicznych.

Już w styczniu bieżącego roku ceny węgla wyraźnie skoczyły w górę. Kiedy nieoczekiwanie w lutym Rosja zaatakowała Ukrainę, sytuacja w branży energetycznej zmieniła się niemal o 180 stopni. Przeciętna cena detaliczna za tonę węgla kamiennego w ubiegłym roku wynosiła około 996 złotych z groszami. Dwa lata temu za tę samą ilość mogliśmy zapłacić o sto złotych mniej. W bieżącym roku sytuacja zmieniła się diametralnie i za tonę węgla musimy dziś zapłacić niemal trzy razy więcej. Już w pierwszym kwartale br. węgiel podrożał niemal o 26% i osiągnął zawrotną sumę ponad 1500 złotych. Polski Alarm Smogowy informuje jednak, że maksymalne odnotowywane ceny za ten surowiec osiągają nawet 2500 złotych – za tonę!

Podobna sytuacja jest w przypadku ekogroszku. Tutaj jednak sytuacja wygląda jeszcze gorzej i zimą, za tonę ekogroszku, będziemy mogli zapłacić nawet 5000 złotych lub więcej… W tym przypadku prognozy są o wiele bardziej niepokojące. Specjaliści ostrzegają – będzie jeszcze drożej. Zmiana źródła ogrzewania wydaje się tutaj jednym z lepszych rozwiązań. Zatem, jakich alternatyw szukać dla węgla?

Pompa ciepła – nowoczesne rozwiązanie grzewcze dla domu

Jest wiele sposobów na ogrzewanie domu. Ci, którzy wciąż ogrzewają dom węglem bądź ekogroszkiem, mają jeszcze trochę czasu na zmianę źródła ogrzewania przed zimą. Przed nami bowiem jeszcze całe lato. Na niektóre formy grzewcze (fotowoltaika, kotły grzewcze, wymiana pieca gazowego) obowiązuje również dofinansowanie, o które warto ubiegać się za wczas.

Wśród najpopularniejszych dzisiaj możliwości grzewczych, są między innymi pompy ciepła. Jest to obecnie jedna z najpopularniejszych metod grzewczych dla nowych i remontowanych domów. Pompy ciepła zmieniają energię, którą pozyskują z naturalnych źródeł, w energię potrzebną do ogrzewania domu, a także wody użytkowej. Podobne instalacje bardzo dobrze współgrają z instalacją grzejnikową i ogrzewaniem podłogowym. Taka inwestycja nie jest jednak najtańszym rozwiązaniem. Za pompę ciepła musimy bowiem zapłacić kilkadziesiąt tysięcy złotych, niemniej jednak tak jak zapewniają specjaliści, inwestycja ta może się z czasem zwrócić.

Elektryczny system ogrzewania budynku

Innym alternatywnym rozwiązaniem dla węgla i ekogroszku, jest elektryczna instalacja grzewcza. Tutaj warto zainwestować w elektryczne ogrzewanie akumulacyjne, a do tego przyda się już instalacja fotowoltaiczna, która będzie generować energię elektryczną pozyskaną z promieni słonecznych. W tego typu instalacjach trzeba jednak mieć na uwadze to, że ogrzewanie elektryczne będzie działać najlepiej w domu, który ma bardzo dobre parametry izolacyjne.

Inwestycja w ogrzewanie metodą elektryczną może wyraźnie zmniejszyć koszty, jakie są związane z zakupem kotła, czy też pieca gazowego. Taka instalacja nie wymaga również konserwacji, a to przynosi oszczędność rzędu nawet kilkuset złotych rocznie.

Kotły gazowe – wiszące lub stojące

Jednym z najbardziej ekonomicznych rozwiązań, jest instalacja kotła. Jest to dobra alternatywa dla osób, które cenią sobie różnorodność – do kotłów można wykorzystywać różne surowce grzewcze. Wyróżnia się kilka rodzajów grzewczych kotłów. Mogą to być kotły na paliwo stałe (tutaj największą wadę jednak sprawia sposób obsługi – ręczny), kotły bezobsługowe, kotły zasilane gazem płynnym lub olejem, a także kotły kondensacyjne (jedne z najdroższych). Przy wybieraniu odpowiedniego warto sprawdzić, jaką ma on pojemność komory zasypowej. Najlepiej, gdyby jednorazowy załadunek wystarczał na przynajmniej 7-8 godzin ciągłej pracy.

Kominek – niezastąpiony dystrybutor gorącego powietrza

W związku z nieustannie rosnącymi cenami za surowce opałowe do łask powracają również kominki. Ta forma grzewcza nie sprawdzi się jednak, jako główne źródło ciepła. W domach o większym metrażu mogą być potrzebne dodatkowe źródła ciepła, np. grzejniki lub ogrzewanie podłogowe.

Kominek może mieć dwa sposoby ogrzewania. Może działać na zasadzie grzejnika, z wykorzystaniem „płaszcza wodnego” lub jako dystrybutor gorącego powietrza, które dociera do poszczególnych pomieszczeń przez rury za pomocą grawitacji lub turbiny. W kominku pali się z reguły drewnem, ale można w nim także spalać wszelkie inne drewniane materiały – stare meble, trociny, papier i tym podobne. To bardzo dobre rozwiązanie dla niedużych domków jednorodzinnych.

Modernizacja sposobu ogrzewania w dzisiejszych czasach wcale nie musi być kosztowna. Warto podejść do tego z głową i uwzględnić wszelkie opcje, bo raczej nie prędko sytuacja cenowa surowców grzewczych ulegnie zmianie na lepsze.