Internet to obecnie największe i najczęściej używane źródło informacji. W internecie znajdziemy dosłownie wszystko, od ubranek dla zwierząt, po zaawansowane urządzenia do obróbki zdjęć na przykład. Każdego dnia z internetu korzystają miliony najróżniejszych osób, a co za tym idzie również przestępcy. W ciągu ostatnich kilku lat znacząco wzrosła liczba ataków na strony internetowe oraz urządzenia mobilne, a cyberprzestępcy stali się realnym i poważnym problemem.

Każdy, kto posiada własną stronę internetową, powinien zadbać o to, aby była ona dobrze zabezpieczona. W grę wchodzą nie tylko utrata dostępu do strony bądź konta, ale również ryzyko utraty pieniędzy z kont bankowych, ważnych dokumentów lub ściśle tajnych informacji służbowych. Jak uchronić się przed atakami cyberprzestępców oraz co zrobić, aby dobrze zabezpieczyć swoją stronę www? Z tego artykułu dowiesz się między innymi co to jest cyberatak, jakie są jego rodzaje oraz jak rozpoznać złośliwe oprogramowanie na stronie.

Co to jest cyberatak i jakie są jego rodzaje?

Cyberatak to celowe, nielegalne wykorzystywanie sieci i systemów komputerowych do uzyskania dostępu do cudzej strony w celu kradzieży, zakłócenia bądź zniszczenia ważnych informacji, dokumentów itd. W tym celu cyberprzestępcy wykorzystują najczęściej złośliwe oprogramowanie, zaawansowane techniki hakerskie bądź działania prewencyjne.

Kiedy w 2020 roku cały świat ogarnęła światowa pandemia, większość firm musiała przejść w tryb pracy zdalnej. Organizacja pracy zdalnej przyczyniła się do zwiększenia podatności urządzeń na ataki hakerów. Jest to również związane z niską świadomością użytkowników o potencjalnych zagrożeniach w sieci.

Wyróżnia się 6 najczęściej występujących typów cyberataków, a są nimi: PHISHING, MALWARE, MITM, SQL Injection, DDoS oraz XSS. Poniżej znajdziesz opis każdego z nich.

PHISHING

Pierwszym typem cyberataku, jest PHISHING, czyli po prostu wyłudzenie informacji. Atak ma zwykle charakter wiadomości tekstowej SMS bądź e-maila od fałszywej firmy, bądź organizacji. Z pozoru niewinnie wyglądające wiadomości, które możemy pomylić z tymi z zaufanego źródła, zawierają link do zupełnie obcej nam strony.

Niczego nieświadomi otwieramy taką wiadomość od hakera i podejmujemy dalsze czynności, czyli np. podajemy swój login i hasło do konta bankowego lub pobieramy szkodliwe oprogramowanie, czy to na komputer, czy na telefon. W ten sposób oszuści stają się posiadaczami poufnych informacji, które później wykorzystują do swoich własnych celów.

Istnieje również inny rodzaj phishingu, a mianowicie, tak zwany spersonalizowany atak na konkretnego użytkownika (z ang. spear-phishing). Do zbierania informacji o poszkodowanym hakerzy najczęściej wykorzystują media społecznościowe – Instagram, Facebook – lub kontakt mailowy bądź telefoniczny. Spersonalizowany atak przebiega powoli, najpierw oszust „poznaje” swoją ofiarę, później podszywa się pod znaną mu osobę lub partnera biznesowego, a następnie wyłudza od niego poufne informacje.

MALWARE

Malware, czyli po prostu złośliwe oprogramowanie, to wszelkiego rodzaju aplikacje bądź skrypty, które swoim działaniem wyrządzają szereg szkód na komputerach bądź smartfonach niczego nieświadomych użytkowników. Wyróżnia się kilka rodzajów malware, są nimi między innymi Trojany, Robaki, Spyware, Adware, ScareWare czy Keyloggery.

Wirus przedostaje się do systemu z zainfekowanych stron www, poczty elektronicznej, gier bądź z pobieranych plików. Oszuści wykorzystują najczęściej szkodliwe oprogramowanie, aby przechwycić nasze dane osobowe i hasła. Jest to niezwykle niebezpieczna metoda, która potrafi wyrządzić naprawdę wiele poważnych szkód w firmie.

Warto tutaj wspomnieć o tym, że programy antywirusowe często nie są w stanie wykryć i zablokować wszystkich rodzajów malware. Konieczne jest zatem uważne przeglądanie sieci i zachowywanie szczególnej ostrożności przy odczytywaniu wiadomości e-mail.

MITM

Cyberprzestępca zaangażowany w wymianę informacji między dwiema stronami określany jest, jako człowiek w środku (z ang. Man in the middle). Cyberataki typu MITM oznaczają to, że przestępca podszywa się jako przeciwna strona – może to być strona poczty bądź banku – i przechwytuje ważne i wrażliwe informacje na nasz temat.

MITM to nic innego, jak wykradanie przepływających między dwiema komunikującymi się stronami danych. Może się tak dziać za pośrednictwem ogólnodostępnej sieci Wi-Fi, dlatego odradza się korzystanie z otwartej sieci, ponieważ jest ona chętnie „odwiedzana” przez nieproszonych gości z zewnątrz.

SQL Injection

Żądanie wykonania konkretnej czynności w bazie danych określa się mianem zapytania SQL. Większość stron internetowych prosi użytkowników o podanie samego loginu i hasła, ale cyberprzestępcy mogą wykorzystać te pola formularzy do własnych celów. Ten rodzaj ataku hakerskiego polega na wstrzykiwaniu nieautoryzowanego fragmentu kodu SQL do baz danych.

SQL Injection jest możliwe, gdy brak odpowiedniego sprawdzania parametrów przekazywanych przez użytkownika. W ten sposób hakerzy mogą wykonywać te wszystkie działania (tworzenie, odczytywanie, usuwanie bądź modyfikowanie danych w bazach danych) po to, aby pozyskać poufne informacje na nasz temat, takie jak nr karty kredytowej czy PESEL.

DoS

Odcięcie dostępu użytkownikowi do urządzeń bądź sieci, czyli atak DoS, należy do zaawansowanych technik cyberataków. Ofiarami są najczęściej organizacje i instytucje o wysokim profilu, czyli np. banki, organizacje rządowe lub firmy zajmujące się działalnością medialną.

Istnieją również inne zaawansowane techniki DoS. Są nimi: atak na ofiarę z wielu komputerów jednocześnie, czyli DDoS (z and. Distributed Denial of Service) oraz wzmocniony atak DRDoS (z ang. Distributed Reflected Denial of Service), który łączy w sobie metodę zalewania żądaniami DoS i rozproszony atak DDoS.

XSS

Cyberataki XSS (z ang. Cross Site Scripting) to nic innego, jak umieszczanie w witrynach internetowych kodu, który zmienia zarówno ich samą treść, jak i funkcjonalność. Do tego typu ataków można zaliczyć różnego rodzaju działania, takie jak np. wykradanie haseł wpisywanych do formularzy, czy podmianę danych.

Ataki XSS są najczęściej przeprowadzane na forach i portalach społecznościowych, czyli na portalach, w których to użytkownik generuje treści. XSS może doprowadzić do:

  • skasowania danych aplikacji,
  • utraty/wykradnięcia hasła,
  • uniemożliwienia korzystania ze strony,
  • podmiany różnych danych wprowadzanych przez użytkowników.

Jak rozpoznać złośliwego wirusa i jak zabezpieczyć swoją stronę www?

Niezidentyfikowana samoistna zmiana wyglądu strony, nietypowe wyskakujące okienka bądź linki, czy też złośliwe przekierowania. Jeżeli na stronie zauważysz któreś z tych podejrzanych elementów, może to oznaczać, że padłeś ofiarą złośliwego oprogramowania. Internet to ogromne medium, pełno w nim nieautoryzowanych aplikacji, podejrzanych witryn i spamu. Nie każda strona posiadająca certyfikat SSL, czyli tak zwaną „kłódkę”, jest bezpieczna.

W teorii certyfikat SSL oznacza, że połączenie jest całkowicie bezpieczne i nie zostanie przechwycone przez niepożądane osoby trzecie. W rzeczywistości jednak jest zupełnie inaczej. Obecnie każdy w bardzo prosty i darmowy sposób może wyposażyć swoją stronę w certyfikat z kłódką. Cyberprzestępcy doskonale o tym wiedzą, dlatego też dbają o to, aby ich strona miała taki certyfikat – tak dla niepoznaki.

Jak więc sprawdzić wiarygodność i bezpieczeństwo strony internetowej? Po pierwsze sprawdź, czy adres URL strony, którą otwierasz, zaczyna się od „https”. To jedno z zabezpieczeń certyfikatu SSL, kiedy połączenie jest zaszyfrowane, wszystkie informacje są utajnione i trudno dostępne dla cyberprzestępców.

Po drugie – sprawdź politykę prywatności strony. Witryna internetowa posiadająca politykę prywatności powinna jasno mówić o tym, w jaki sposób dane są na niej przechowywane i wykorzystywane. Unia Europejska nakłada jasne wymogi na firmy posiadające własne strony internetowe, dlatego prawie wszystkie firmy w krajach UE będą miały taką stronę, która jasno mówi o polityce prywatności.

Jeszcze jednym sposobem na sprawdzenie wiarygodności strony www, jest znalezienie na niej informacji o kontakcie. Wiele osób rezygnuje z dalszego przeglądania witryny, kiedy nie znajdzie na niej adresu firmy bądź numeru telefonu. To niezwykle ważne informacje, zwłaszcza jeżeli chodzi o sklepy internetowe – tutaj warto również zapoznać się z informacjami na temat wysyłki i zwrotów.

Bezpieczna strona

W kwestii ochrony przed cyberprzestępcami nie ma jakichś stricte określonych zasad. Ważne jest natomiast wypracowanie sobie dobrych praktyk, które pomogą w wykrywaniu i blokowaniu cyberataków.

Pomocne mogą okazać się oprogramowania antywirusowe i antyspyware, które identyfikują oraz eliminują złośliwe oprogramowanie. Postaraj się na bieżąco aktualizować oprogramowanie i zabezpiecz swoje urządzenia mobilne.

A czy Ty, wiesz jak się bronić przed hakerami i cyberatakami?

Nie jesteśmy w stanie wyeliminować całkowicie wszystkich zagrożeń w cyberprzestrzeni, ale stosując odpowiednie zabezpieczenia i dobre praktyki, możemy znacznie zwiększyć bezpieczeństwo strony internetowej.

A jakie są Twoje metody na bezpieczne korzystanie z sieci? Czy kiedykolwiek miałeś do czynienia z cyberatakami? Zachęcam do podzielenia się doświadczeniami w komentarzach.