W księgowości powszechne są różne formy możliwości rozliczania się właścicieli działalności gospodarczych. Zryczałtowany podatek dochodowy to jedna właśnie z takich możliwości, która polecana jest wszystkim zaczynającym przygodę z biznesem.

Czym jest zryczałtowany podatek dochodowy ?

Przedsiębiorcy którzy wybierają metodę naliczania podatku, wiele razy wybierają rozliczanie się poprzez ryczałt podatkowy. Wszyscy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą mogą korzystać z możliwości rozliczania się metodą zryczałtowanego podatku dochodowego, również spółki jawne i cywilne są tym uprzywilejowane. Mogą z niej również korzystać osoby, które uzyskują dochód z dzierżawy jakiegoś tereny lub najmu.

Zryczałtowany podatek dochodowy – co zrobić aby móc z niego korzystać?

Jeśli zaliczasz się do grupy osób mogących korzystać z metody podatkowej jaką jest zryczałtowany podatek dochodowy, kiedy zakłada działalność może „wybrać rozliczenie ryczałtowe” – i to wszystko. Jeśli zmieniamy metodę podatkową, należy to zrobić najpóźniej do 20 stycznia.

Zryczałtowany podatek dochodowy – kto nie może z niego skorzystać?

Właściciele działalności gospodarczych, czyli jednym słowem przedsiębiorcy, którzy zajmują się produktami objętymi akcyzą i z nią związanymi. Również osoby rozliczające się na tak zwanej karcie podatkowej nie mają możliwości korzystania z formy podatkowej, jaką jest zryczałtowany podatek dochodowy. Jeśli prowadzisz kantor, lombard oraz aptekę czy części do pojazdów również nie możesz z niego skorzystać. Dlatego przed podjęciem decyzji warto się zorientować, czy ta forma podatkowa po prostu jest przez nas możliwa do wyboru.

Zryczałtowany podatek dochodowy – jak go rozliczyć?

NA podstawie ewidencji przychodów naszej działalności możemy rozliczyć zryczałtowany podatek. Możliwości rozliczania są dwie, można rozliczać go co miesiąc lub co kwartał, dzięki czemu jest wygodną formą podatkową z która przychodzi się spotkać przedsiębiorcom. Należy pamiętać by kwotę podatku wpłacać do urzędu skarbowego do 20 dnia miesiąca.