Borówka amerykańska to owoc, który ze względu na swoje właściwości jest doceniany przez wiele osób, w tym rolników, którzy zajmują się ich uprawą. Zwiększone zainteresowanie hodowlą tego rodzaju owocu jest spowodowane najczęściej tym, że wykorzystywane są one w różnych daniach kuchennych, mają właściwości lecznicze i poza tym nieziemsko smakują. Jak zatem uprawiać sadzonki borówki amerykańskiej? Spójrz niżej.

Pochodzenie borówki amerykańskiej

Borówka amerykańska, jak sama nazwa na to wskazuje, pochodzi z Ameryki, a dokładniej z Ameryki Północnej. Ten rodzaj owocu można nazwać też borówką wysoką. Trzeba tutaj również wspomnieć, że uprawa borówki amerykańskiej w warunkach naturalnych rozwinęła się też w Japonii lub Nowej Zelandii, a także w Wielkiej Brytanii czy Holandii. Ze względu na liczne korzyści, które daje borówka amerykańska, na jej uprawę decyduje się coraz to większa ilość krajów. Wśród nich jest również Polska.

Jak przebiega uprawa borówki amerykańskiej?

Sadzonki borówki amerykańskiej mogą być z powodzeniem uprawiane w polskim, czyli umiarkowanym klimacie. Cały proces związany z jej hodowlą nie jest trudny. Tak naprawdę, to potrzebne jest zorganizowanie odpowiedniego miejsca pod jej uprawę. Borówka amerykańska powinna mieć dostęp do słońca oraz być umiejscowiona z daleka od czynników wietrznych. Co więcej, odczyn gleby, na której zasadzone są sadzonki borówki amerykańskiej, musi mieć kwaśną wartość pH. Jeśli chodzi o proces zasadzenia tego owocu, to składa się na niego kilka kroków:

  • krok 1: należy przygotować miejsce pod uprawę borówki (najlepiej wybrać takie miejsce, gdzie jest bardzo dużo słońca);
  • krok 2: wykopać dołki i umieścić w nich torf oraz kompost (warto zadbać o to, aby na spód wykopanych dziur wrzucić torf o kwaśnym odczynie w celu utrzymania jeszcze lepszej kwasowości gleby);
  • krok 3: wsadzić sadzonki borówki amerykańskiej;
  • krok 4: zasypać sadzonki ziemią, dokładnie ją ubijając i podlewając.

Sadzonki borówki amerykańskiej można sadzić zarówno wiosną, jak i jesienią. Jeśli będzie to wiosna, to najlepiej zasadzić je w marcu bądź kwietniu. Natomiast jeśli ktoś zdecyduje się na zasadzenie borówek w porze jesiennej, to najlepiej uczynić to we wrześniu lub październiku. Jednak trzeba przy tym pamiętać, aby wtedy były one pokryte np. agrowłókniną na zimę.