Kto z nas nie lubi czereśni. To chyba jedne z najpopularniejszych owoców w naszym kraju, szczególnie latem. Miło jest zajadać się soczystymi czereśniami, które nadają się jednakowo na zupę owocową, kompot, dżem, konfiturę, czy sok. Zatem kiedy sadzić czereśnie, aby dawały obfite plony?
Czereśnia jest dość wymagającym drzewkiem, które w trudnych warunkach, jakie panują w naszym kraju, może mieć kłopot w rozwoju. To jednak nie przeszkadza polskim sadownikom, którzy co roku decydują się na ich uprawę. O czym warto wiedzieć przed sadzeniem sadzonek czereśni?
Spis treści
Jakie są odmiany czereśni dostępne w Polsce?
Czereśnia to drzewo, którego owoce uwielbiają ptaki, a w szczególności szpaki, dlatego często spotkać się można z innym określeniem, a mianowicie „czereśnią ptasią”. Wyróżniamy trzy odmiany czereśni: wczesne, średniowczesne i późne. Odmianami wczesnymi, odpornymi na mróz, są między innymi Vega i Burlat. Średniowczesne, to np. Lapins oraz Sam. Odmianami późnymi natomiast, są takie odmiany, jak Regina i Kordia.
W zależności od konkretnej odmiany czereśnie różnią się od siebie kolorem i wielkością owoców, oraz czasem dojrzewania i owocowania. Warto tutaj również wspomnieć o tym, że nie są to drzewa samopylne, a obcopylne. Znaczy to, że do ich zapylenia i późniejszego kwitnienia, potrzeba innej odmiany. Z tego właśnie względu zaleca się sadzenie kilku różnych odmian, które będą mogły się skrzyżować.
Sadzenie czereśni – przydatne informacje
Kiedy sadzić czereśnie? Najlepiej zabrać się za to w połowie października, na początku listopada, w marcu, bądź kwietniu. Drzewka powinny być w tym okresie w spoczynku, a temperatura gleby nie powinna spaść poniżej czterech stopni. Jesienią czereśnia będzie miała optymalne warunki, zarówno do rozwoju, jak i regeneracji. Po zimie gleba bogata jest w wodę i składniki odżywcze, które są dla czereśni bardzo ważne.
Sadzenie powinno odbyć się w bezmroźny, bezdeszczowy i w miarę słoneczny dzień. Wybieraj miejsca dobrze nasłonecznione, które pozytywnie wpłynie na owoce, które będą zdecydowanie słodsze i większe. Warto tutaj również dodać, że drzewka te nie są odporne na silny wiatr, który to dość często występuje w naszym klimacie. Warto zatem dobrze przemyśleć miejsce, w którym chcemy je sadzić.
Jak sadzić czereśnie? Zachowaj od 2 do 3 metrów odstępu pomiędzy sadzonkami. Podłoże pod czereśnie powinno być bogate w węglan wapnia i inne składniki odżywcze, ponieważ roślina lubi się „objadać”. Drzewko nie lubi ciężkich i mokrych terenów, dlatego też zaleca się sadzenie na piaszczysto-gliniastych terenach. Gałęzie czereśni należy regularnie przycinać – najlepiej latem po zbiorach – ponieważ owoce pojawiają się z reguły na starszych pędach.
Owoce czereśni bez robaków?
Nierzadko zdarza się, że owoce czereśni wypełnione są po brzegi larwami muchówki nasionnicy trześniówki. Słodkie owoce są przysmakiem nie tylko dla ludzi, ale również dla innych stworzeń i żyjątek. Aby uniknąć rozmnażania się larw w owocach czereśni, warto wybierać te wczesne odmiany, które są na nie odporne.
Muchówka składa jaja w dojrzewających owocach, dlatego późne i średniowczesne odmiany, są na nie najbardziej narażone. Takie odmiany, jak Rivan, Rannaja Rozovinka, Burlat oraz Karesova, są zdecydowanie najlepszymi odmianami wczesnymi, w których nasionnica nie zdąży złożyć swoich larw.
Dodaj komentarz