Chwasty w ogrodzie to spory problem, który rozwiązać można na wiele sposobów. Wykorzystanie odpowiednich środków sprawia, że są one niszczone szybko, ale nie bez skutków ubocznych. Jak usunąć chwasty z ogrodu szybko i skutecznie, nie narażając się na działanie szkodliwych preparatów chemicznych?

Naturalne metody walki z chwastami

Odwiedzając sklep dla rolników, trudno znaleźć jakieś naturalne środki służące do walki z chwastami. Na półkach widać same herbicydy, które co prawda są bardzo skuteczne, ale jest to przecież chemia. Jak zwalczyć chwasty w ogrodzie bez używania takich preparatów? Jedynym sposobem jest ręcznie pielenie grządek. Wyrywanie chwastów nie jest specjalnie skomplikowane, ale prawdziwy problem pojawia się w momencie, gdy chcemy pozbyć się niepożądanych roślin z trawnika. Wyrwanie chwastów z korzeniami jest bardzo trudne nawet w czystej ziemi, jeśli jest ona szczelnie zarośniętą darnią, sprawa jest jeszcze bardziej skomplikowana. W takiej sytuacji przydają się specjalne narzędzia, które umożliwiają podważenie systemu korzeniowego i usunięcie danej rośliny.

Musimy jednak zdawać sobie sprawę, że decydując się na naturalne metody, będziemy toczyć niekończącą się walkę, której nie jesteśmy w stanie wygrać. Pamiętajmy, że nawet wyrwanie wszystkich chwastów nie sprawi, że będziemy mieć z nimi spokój. Ich nasiona przylecą do nas z wiatrem lub zostaną przyniesione przez ptaki. Wydaje się więc, że zdecydowanie skuteczniejsze jest zastosowanie herbicydów selektywnych.

Jaki oprysk na chwasty wybrać?

Chwasty w ogrodzie, jak się pozbyć nieproszonych gości z trawnika? Jeśli nie chcemy bawić się w ręczne pielenie, należy odwiedzić dobry sklep ogrodniczy i wybrać herbicydy przeznaczone do trawnika. Będą one niszczyć wyłącznie chwasty, trawa zostanie nienaruszona. Oczywiście zastosowanie chemii może chwilowo zablokować rozwój trawy, ale będzie to jedynie krótkotrwałe wstrzymanie wzrostu. Na rynku znaleźć można wiele środków do trawnika, które działają bardzo szybko.

Co zrobić, żeby nie rosły chwasty? Wykorzystaj opryski chemiczne i pozbądź się chwastów na dobre kilka miesięcy. Pamiętajmy jednak, że dokładnie tak samo jak w przypadku ręcznego ich wyrywania efekt zawsze będzie tylko chwilowy. Opryski powinniśmy wykonywać co około 2-3 miesiące, by nasz trawnik pozbawiony był niepożądanych roślin.

Jak wykonać oprysk na chwasty?

Niezależnie od wybranego środka powinniśmy wykonać oprysk w dzień pochmurny, ale nie deszczowy. Bardzo ważne jest, by nie było wiatru. Może on znosić resztki oprysku na sąsiednie rośliny i powodować ich usychanie. Nie o to nam chodzi, dlatego dobrze jest wybrać odpowiedni dzień, by zapewnić sobie efekt i brak skutków ubocznych w postaci poparzenia innych roślin ozdobnych czy uprawnych. Mieszankę przygotowujemy zgodnie z zaleceniem producenta, należy dokładnie przestudiować ulotkę, bo dawkowanie jest niezwykle ważna. Zbyt mała ilość składnika aktywnego nie przyniesie pożądanych skutków. Jeśli przesadzimy ze środkiem, to szybko okaże się, że oprócz chwastów ucierpi też trawnik czy inne rośliny, na których nam zależy.

Co na chwasty w ogrodzie i trawniku sprawdzi się najlepiej? Wybór jest naprawdę duży, ale z powodzeniem można zastosować takie preparaty, jak Chwastox. Ich użycie jest stosunkowo proste, a efekty widać już po kilku, kilkunastu dniach od wykonania zabiegu.

Pamiętaj o dobrym zabezpieczeniu

Pamiętajmy, by w trakcie używania herbicydów odpowiednio się zabezpieczyć. Chemia, która dostanie się na naszą skórę, oczy czy do dróg oddechowych może być bardzo niebezpieczna. Zróbmy więc wszystko, by tak się nie stało. O czym należy pamiętać, pryskając rośliny w swoim ogrodzie.

Bardzo ważna jest odpowiednia maska, która zapobiegnie wdychaniu herbicydu. Pamiętajmy jednak o długich spodniach i koszulce z takim samym rękawem. W sklepach można dostać szczelne kombinezony ochronne, które bardzo dobrze sprawdzają się w sytuacji, gdy pryskamy drzewka owocowe. Wysokie trzymanie lancy bardzo często powoduje, że resztki środka dostają się na nasze ciało. Kombinezony mają temu przeciwdziałać i trzeba przyznać, że sprawdzają się znakomicie.