Agro Mazowsze

Ogłoszenia rolne, rolnictwo ekologiczne, rolnik, rolnictwo

baner candyweb

Co rolnicy robią na polu?

Podróżując po kraju nie da się nie zauważyć jak wiele terenów naszego ojczyzny jest użytkowane rolne. W strukturze użytkowania ziemi, użytki rolne stanowią ponad 60% powierzchni naszego kraju. Dlatego częstym widokiem za oknem samochodu jest samotny ciągnik jeżdżący gdzieś na polu, który ma podczepioną maszynę i robi. Pytanie co? Pokrótce postaram się Wam przedstawić, co się dzieje w poszczególnych porach roku.

Wiosna

Gdy nadchodzi wiosna to wszystko budzi się do życia. Dlatego początek tej pory roku zawsze w rolnictwie oznacza wzmożoną ilość pracy. Wszystko zaczyna się od oceny stanu upraw po zimie. Od oceny kondycji roślin zależy to czy należy ruszyć z nawożeniem, czy konieczny będzie ponowny zasiew. Gdy nasze uprawy przezimują, to należy je zaopatrzyć w azot. Wielu rolników uważa, że im wcześniej, tym lepiej. Następnie można zaserwować technologię siewu. Najpierw ziemia zostaje wzruszona, a później nawieziona NPK i azotem. Czasami czuć nawozy naturalne. Na koniec ziemia musi zostać spulchniona. Dopiero na tak przygotowaną glebę następuje siew. W celu poprawienia podsiąkania, gleba zostaje uwałowana. Po intensywnym początku zostaje tylko opieka, czyli ochrona przed grzybami, chwastami, insektami i wyleganiem oraz odżywianiem roślin azotem.

Lato

Przełom wiosny i lata w wielu gospodarstwach to czas zbioru pierwszego pokosu traw. W uprawie zbóż to czas ostatnich zabiegów ochronnych i ostatnich dawek azotu. Potem następuje wielkie odliczanie do najważniejszego okresu. Żniwa krótki okres intensywnej pracy. Podczas nich dokonuje się zbioru roślin zbożowych, rzepaków i roślin motylkowatych. Bezpośrednio po nich zaczyna się znów uprawa ziemi, którą rozpoczyna orka. Koniec lata to czas siewu rzepaku i jęczmienia ozimego.

Jesień

Jesień jest bardzo podobna do wiosny. Można zaobserwować uprawę gleby siew i opiekę nad roślinami. Ponadto jesień to czas zbioru kukurydzy i roślin okopowych. W wielu gospodarstwach ostatnim zabiegiem przed zimą jest głęboka orka.

Zima

I w końcu zima można udać się na zasłużony odpoczynek. No prawie zawsze. Cześć gospodarzy właśnie wtedy decyduje się na przegląd i potrzebne naprawy swoich maszyn.

1 Comment

  1. Pan rolnik obibok

    20 lipca 2020 at 13:15

    Jak to co robi rolnik w polu… Się pomyli. Bo przecież rolnicy to tylko te dotacje biorą i cisze nocna zakłócają. Specjalnie cały dzień taki rolnik śpi na kupie unijnych pieniędzy a w nocy dopiero wystawia kombajn na pole by hałasować. Tak było nie ściemniam sam widziałem…

Comments are closed.

© 2021 Agro Mazowsze